Sevgili ebeveynler, Tırtıl Yuva ailesi olarak alacağımız bazı tedbirlerle birlikte 15 Haziran itibariyle tekrar hizmet vermeye başlayacağız.

Dinamik olarak yöneteceğimiz bu süreçte yavrularımızın, ekibimizin ve tüm ailelerimizin hastalık riskini en aza indirmek için sizlerden gelen tüm önerileri değerlendiriyor olacağız.

Şuanda mücadele ettiğimiz hastalık çocuklarda sıklıkla belirti göstermeden seyredebildiği için kreş şartlarında hangi çocuğun hasta olduğunu tespit etmemiz mümkün değildir. Bu nedenle genel strateji olarak çocukların mümkün olduğunca daha az sayıda farklı çocuk ve daha az sayıda farklı çalışan görmesi şeklinde tedbirler alacağız.

Aynı sınıfta bulunan çocuklardan bir tanesinin hasta olması durumunda diğer çocuklara bulaştırmasını önlemek sadece filyasyon yöntemiyle sağlanabilecektir. Çocukların farklı ortamlara girmediği ve ebeveynler üzerinden çocuklara bulaşacağı düşünüldüğünde, sadece çocukların değil aile bireylerinizin herhangi birinde belirti (semptom) olduğu durumlarda müdahale edilecektir. Bu doğrultuda sizlerle sürekli iletişim halinde olup çocukların hastalığı diğer arkadaşlarına bulaştırmasını önlemeye çalışıyor olacağız.

15 Hazirandan itibaren ilk 2 haftalık süre boyunca uygulamayı planladığımız tedbirler;

 • 3 daireden oluşan kreşte tüm çocuklar ayrı dairede olacak. Her çocuk kendi bulunduğu dairenin kapısından veya bahçe kapısından giriş çıkış yapacak ve diğer dairelere geçmeyecek.
 • Sınıf mevcudu en fazla 7 çocuk olacak. Kreşteki toplam çocuk sayısı toplam kapasitenin yarısını (20) geçemeyecek. (Sosyal hizmetler veya Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanacak olan rehberde daha az sayı belirtilmesi durumda bu sayılar belirtilen sayılara çekilecek. Yüksek olması durumunda bu sayılarla hizmet verilecek.)
 • Tüm sınıflarda çocuklarla birlikte bir öğretmen ve bir yardımcı personel bulunacak. Bir sınıftaki çocuk ve öğretmen diğer sınıftaki çocuk ve öğretmeni görmeyecek. Gerekli iletişim ve transferler (yemek, su, oyuncak vb.) Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan kapalı işyeri/ofislerde alınacak önlemler rehberine uygun olarak sadece yardımcı personeller arasında gerçekleştirilecek.
 • Tüm çocuklar kreşe girdiklerinde önce ellerini yıkayıp ardından sınıflarına geçecek.
 • Tüm sınıflar farklı yemek yeme alanı ve tuvaletleri kullanacak. Farklı sınıftaki çocuklar aynı uyku odasında uyumayacak.
 • Tüm çocuklar yemek sırasında masanın tek tarafında (karşılıklı olmayacak şekilde) aralarında 1 metre boşluk olacak şekilde olacak.
 • Zorunlu ortak kullanım alanı olan oyun parkına her gün sadece bir sınıf çıkacak.
 • Önceki dönemde farklı sınıflarda bulunan kardeşler hastalığın diğer sınıfa geçmesine neden olabileceği için aynı sınıfta olacak.
 • Çocukların çıkışta birbirlerini görmelerini ve velilerin çıkıştaki beklemelerini önlemek için veli bilgilendirme sistemi üzerinden çocuk alış saati günlük olarak bildirilebilecek ve aynı saat için başka bir veli çocuğunu almak için bildirdiğinde uyarılacak.
 • Çocuk girişi saat 8’den erken kabul edilmeyecek (zorunluluk durumunda ilgili sınıf için yeniden değerlendirilecek)
 • Ailede veya çocukların temasta bulunduğu herhangi bir kişide hastalık belirtisi olması durumunda çocuk okula kabul edilmeyecek.
 • Kreşe içerisine mümkün olan en az sayıda yetişkin girişi kabul edilecek. İçeriye giriş yapan tüm yetişkinler maske takacak.
 • Çalışanlar çocukların yanında maskeleri çıkarmayacak. Yemeklerini çocukların kullanmadıkları bir alanda yiyecek.
Tırtıl Yuva Salgın Tedbirleri
Etiketlendi: