Yuvaya başlanan ilk günlerde ya da tatil sonrası yuvaya dönüşte çocukların değişik tepkileri ile karşılaşmamız çok doğal. Eski öğrencilerimizin bazıları özlemle, bazıları yuvayı ve kuralları unutmuş, bir kısmı yeni grupların heyecanı vb. ile yuvaya dönüyoruz.

Yeni öğrencilerimizin durumu biraz farklı. Onlar için yuvadaki ilk günler; kendi evi, ailesi ve yakınları dışındaki çevre ile tanışma, yeni arkadaşlar edinme, yepyeni deneyimler kazanma, yeni kurallarla karşılaşma vb. yenilikler içeren bir ortama adım atmıştır. Uyum aşamasında onlarla genellikle aşağıda sıralanan türde tepkilerle karşılaşıyoruz.

Yeni velilerimize yardımcı olur düşüncesiyle bunlara kısaca değinelim istedik.

Çocuğumuz yuvaya ilgili ve rahat başlar. Bağımsız biryapısı vardır. Tepki göstermez ve bu genellikle böyle devam eder. Çok güzel…

İlk günlerde ilgili ve isteklidir. Sizde rahatlarsınız. Ancak yuvaya başlamış olmanın anlamını daha sonra kavrar ve tepki gösterir. Anneden, evden ayrılmak istemez. Annesinin babasının uzun bir süre yuvada onunla birlikte kalmalarını ister. Normal…

Böyle sorunlarla karşılaştığımızda sizden beklentilerimiz;

Kararlılık: Önce anne baba kararlı olmak zorundadır. Kararlı olmak elbette sabırlı ve inançlı olmayı da gerektiriyor.

Ortak Strateji: Sorunları bize hemen aktarın. Nasıl ele alacağımıza birlikte karar verelim paralel davranalım.

Bunlara bağlı olarak;

Bu yeni yaşantısına hazırlanırken ona kısaca nelerin beklendiğini açıklayın. Sorularını içtemlikle yanıtlayın. Yuvaya başlamayı olayların normal akışı olarak ele alın. Yuvaya başladığını ne büyütün ne de inkar edin.

Yuva da olası hayal kırıklıkları ve moral bozuklukları ile başa çıkabilmesi için ona yardım edin. Kendinizi koruyucu değil çocuğunuzun gelişimine destek ve yardımcı kişi olarak düşünün. Sürekli koruyuculuk onların dış dünyayı keşfetmelerini engeller.

Ayrıca;

Başkalarına yuva hakkında bilgi verirken olumlu yada olumsuz şartlanmayı engellemek açısından çocuğunuzun duymamasına özen gösterin.

Yuvanın bir ekip çalışması olduğunu düşünerek her türlü sorun ve eleştirinizi ileterek yuvaya katkı sağlayabilirsiniz.

Yıl içinde düzenlenecek olan toplantı seminer vb. etkinliklere katılırsanız çok seviniriz.

Adım Adım Mutlulukta İlk Günler